شناخت نگرش­­های سیاسی شهروندان، برای درک مسائل عمده جامعه و رصدکردن روند تغییرات و تحولات فرهنگی و سیاسی افق تازه را­ می­‌گشاید.
رضا فرزاد

به راه بادیه رفتن؛ «فرود و فراز نگرش‌های سیاسی شهروندان افغانستان»

شناخت نگرش­­های سیاسی شهروندان، برای درک مسائل عمده جامعه و رصدکردن روند تغییرات و تحولات فرهنگی و سیاسی افق تازه را­ می­گشاید. شناخت این نگرش­ها، نه‌تنها برای فهم واقع‌بینانه وضعیت موجود سیاسی کشور پرتوافکنی می­نماید؛ بلکه در تصویرسازی آینده نیز رهنمون می­سازد؛ زیرا ارزش­ها و نگرش­های سیاسی از یک­سو پیوند وثیق با رویدادهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی کنونی جامعه دارد و از سوی دیگر نقشه کنش کنشگران سیاسی است که بر اساس شناخت آن‌ها، پیگیری تحولات آینده میسر می­شود.

زنان افغانستان با کارنامه‌های خود، در دوره‌های مختلف تاریخی و همکاری‌های‌شانْ هم‌ردیف مردان همواره دست‌آوردهای چشمگیر داشته‌اند که نباید نادیده گرفته شوند.
پروانه کریمی

سهم ناچیز زنان در روند صلح افغانستان

امروزه بحث گفتگوهای صلح بسیار داغ است. صلح آرزوی دیرینه‌ی مردمان کشور ما به‌عنوان مردمان یک کشور جنگ‌زده بوده است اما این گفتگوهای صلح بدون حضور زنان و مد نظر گرفته‌شدن حقوق آن‌ها هرگز به نتیجه نخواهد رسید. تحقیقات نشان می‌دهد که در کشورهایی با تجربه‌ی جنگ، نقش زنان همواره ارزنده و تأثیرگذار بوده است. آنان به‌عنوان کسانی که بیشتر از سایر اقشار قربانی این جنگ‌ها شده‌اند، نیاز است تا حضور پررنگ در این مذاکرات داشته باشند.

بر عهده‌گرفتن مسوولیت ضمنی سقوط هلیکوپتر توسط خودِ علیپور، نشان‌دهنده‌ی نادانی سیاسی او می‌باشد که بهانه‌ی لشکرکشی حکومت را فراهم کرد.
حمزه واعظی

بحران بهسود و ضرورت دوراندیشی سیاسی

بر عهده‌گرفتن مسوولیت ضمنی سقوط هلیکوپتر توسط خودِ علیپور، نشان‌دهنده‌ی نادانی سیاسی او می‌باشد که بهانه‌ی لشکرکشی حکومت را فراهم کرد. علیپور نه از هوش سیاسی برخوردار است و نه آن استعداد مدیریتی و ظرفیت فکری لازم را دارد که بتواند به یک محور قدرتمند سیاسی-نظامی تبدیل شود تا بدین‌وسیله قادر گردد در درازمدت، آرزوهای سیاسی و غرور اجتماعی عقیم هزاره‌هارا برآورده نماید. به همین خاطر، هزینه‌کردن سیاسی برای اسطوره‌ساختن او، نه معقول است و نه مبتنی بر درک منافع استراتژیک جامعه هزاره.

حکومتی که در ذیل اندیشه‌ی سکولار است به تمام اقلیت‌های مذهبی و اعتقادی احترام می‌گذارد و از تمام شهروندان که در محدوده‌ی این نظام زندگی می‌کنند حمایت ...
فرید ارشاد

در دفاع از نظام سکولار

نظام حاکم در جوامع چندمذهبی نباید نگاهی تک‌دینی و تک‌مذهبی در مورد مسایل جمعی داشته باشد. باید به همه شهروندان از یک منظر نگاه کند و در قانون اساسی‌اش اولین ارزش باید به شهروندان آن جامعه داشته باشد، نه این‌که بر دیدگاهی دینی و اوامر متعالی که دارد، تکیه کند. جوامعی که متشکل از گروه‌های مذهبی و دینی است بر یک امر متعالی اعتقاد ندارد و ارزش‌ها در بین آن‌ها متفاوت است. دولت به‌عنوان یک نهاد حاکم باید نگاهی کوردینانه به تمام شهروندان داشته باشد.

رشد برق‌آسای اقتصادی چین برای کشورهای غربی و به‌خصوص آمریکا یک زنگ خطر محسوب می‌شود. محصولات و کالاهای چینی تمامی بازارهای جهان را درنوردیده است.
لطیف آرش

کشمکش میان آمریکا و چین

اقتصاد چین با وجود رشد سریع آن هنوز از اقتصاد آمریکا عقب است. ۳.۲ ارزش سهام دنیا در وال استریت نیویورک داد و ستد می‌شود. اقتصاد آمریکا بعد از سال ۱۹۴۵ همواره اقتصاد برتر دنیا بوده است. دالر واحد پولی این کشور ارزش جهانی دارد. در عرصه نظامی نیز آمریکا مجهزترین ارتش جهان را دارد. موجودیت بیش از ۷۲۵ پایگاه نظامی در سراسر جهان باعث شده است تا این کشور در هر قسمت از کره زمین در کم‌ترین زمان دست به عملیات نظامی بزند.

طالبان می‌گفتند که شهروندان هندوی افغانستان بايد لباس زرد بپوشند و بر بام خانه‌های‌شان پرچم زرد نصب کنند تا تفاوت آن‌ها با «امت اسلامی طالبان» آشکارتر گردد.
زلمی کاوه

ناسیونالیسم قومی و اسلام سیاسی در افغانستان (۶)

در جنبش طالبان قومیت و رهبرْ رابطه‌ی نزدیک داشته و تعلق قومی رهبر که امیرالمؤمنین است و از جانب خدا به‌عنوان خلیفه‌ی مسلمانان منصوب شده است، مشخصه‌ی طالبان به‌شمار می‌رود. ایدئولوژی رهبر اسلام است و پایگاه مطلق آن قومیت و نقش آن مطلق بوده و مشروعیت دستورها ورهنمودهای آن قابل اجرا و تبعیت است. تأکید بر مطلقیت رهبر و مرکزیت رهبریت، این جنبش را با جنبش‌های نازیستی شبیه ساخته است.

عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با اسراییل، در قالب توافق‌نامه آبراهام (ابراهیم)، یکی مهم‌ترین تحولات بین‌المللی سال ۲۰۲۰م. تلقی می‌شود.
منیره عابد

توافق‌نامه آبراهام و آرایش جدید استراتژیک در خاورمیانه

عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با اسراییل، در قالب توافق‌نامه آبراهام (ابراهیم)، یکی مهم‌ترین تحولات بین‌المللی سال ۲۰۲۰م. تلقی می‌شود. کشورهایی چون بحرین، سودان و مراکش بعد از امارات متحده یکی در پی دیگر به عادی‌سازی روابط با تل‌آویو اقدام نمودند. در حال حاضر، در حدود شش کشور عربی علاوه بر مصر در ۱۹۷۹ و اردن در ۱۹۹۴م. اسراییل را به‌رسمیت می‌شناسند. اگرچه گفته می‌شود عادی‌سازی روابط تلاش‌های وافر دیپلومات‌های کاخ سفید به‌ویژه جرد کوشنر است؛ اما این کشورها قبل از اعلام عادی‌سازی روابط نیز با اسراییل ارتباط داشتند. آقای ترمپ در تلاش بود تا از این موضوع به‌عنوان جهت‌دادن افکار عمومی به‌نفع خویش در انتخابات ریاست‌جمهوری استفاده نماید.

ترامپ بارها به مردم آمریکا گفته بود که به طولانی‌ترین جنگ آمریکا در افغانستان خاتمه خواهد داد، جنگی که در آن خون سربازان آمریکایی و پول مالیه‌دهندگان
لطیف آرش

آمریکا می‌رود یا می‌ماند؟

گروه طالبان برای تحت فشار قراردادن دولت جدید آمریکا سفرهای منطقه‌ای‌شان را آغاز کرده‌اند و در تازه‌ترین مورد یک هیأت بلندپایه‌ی گروه طالبان به‌رهبری ملا عبدالغنی برادر بعد از ایران و روسیه وارد ترکمنستان گردیده است تا روی پروسه‌ی صلح افغانستان با مقامات ترکمنستان صحبت کنند. بعد از نشر گزارش گروه مطالعه‌ی افغانستان، طالبان هشدار داده‌اند در صورتی که نیروهای آمریکایی مطابق توافق‌نامه دوحه از افغانستان خارج نشوند یک بار دیگر جنگ علیه آن‌ها در افغانستان آغاز خواهد گردید که بسیار خونین و شدید خواهد بود و مسؤولیت آن نیز به‌دوش دولت آمریکا خواهد بود. در همین حال تلویزیون ان‌بی‌سی آمریکا از قول یک فرمانده ارشد نظامی طالبان گزارش داده است که رهبری گروه طالبان به فرماندهان و والیان این گروه دستور داده است تا به خطوط نخست جنگ برگردند.

طالبان می‌گفتند که شهروندان هندوی افغانستان بايد لباس زرد بپوشند و بر بام خانه‌های‌شان پرچم زرد نصب کنند تا تفاوت آن‌ها با «امت اسلامی طالبان» آشکارتر گردد.
زلمی کاوه

ناسیونالیسم قومی و اسلام سیاسی در افغانستان (۵)

تیولوگ‌ها و نظریه‌پردازان ناسیونالیسم قومی با استفاده از آماری که مورد شک و تردیدند به دعواهای قومی و جدال‌های درون‌گروهی و نژادی دامن می‌زنند. استفاده از آمار سرشماری به‌منظور روشن‌شدن ابهام‌ها و یا حل مشکلات برنامه‌ریزی برای توسعه‌ی انسانی و برنامه‌های انکشافی امر درست می‌باشد. اما زمانی که آمار سرشماری جنبه‌های ایدئولوژیک می‌گیرند و در خدمت اهداف ناسیونالیستی قومی و نژادی قرار می‌گیرند خصلت‌های علمی و انسانی‌شان را از دست می‌دهند.

منابع نزدیک به سازمان القاعده می‌گویند که ظواهری سه جانشین، ابوالخیر المصری صلاح‌الدین زیدان، محمد المصری، و سیف العدل دارد.
لطیف آرش

القاعده بعد از ایمن الظواهری

پروسه‌ی صلح گروه طالبان با دولت آمریکا و افغانستان یکی دیگر از ضربه‌هایی است که بر پیکر گروه القاعده در جنوب آسیا وارد خواهد گردید، چون طالبان افغان با آمریکا تعهد کرده‌اند که روابط‌شان را با القاعده قطع خواهد کرد و به هیچ گروه اجازه نخواهد داد که از خاک افغانستان علیه آمریکا و متحدین آن سوءاستفاده صورت بگیرد. در صورتی که نیروهای آمریکایی از افغانستان بیرون شود و مذاکرات بین‌الاافغانی نیز با موافقیت به پایان برسد، سرنوشت اعضای القاعده که در افغانستان و پاکستان شکل مبهم خواهد داشت. این گروه مجبور است که در منطقه در پی متحدین جدید برآید و یکی از گزینه‌های احتمالی اتحاد با داعش است.