کرونا بر وضعیت حقوق بشری اطفال تأثیر بسیار جدی گذاشته است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نشر گزارشی (در ۲۱ نوامبر ۲۰۲۰) درباره‌ی تأثیر کووید-۱۹ بر وضعیت حقوق بشری اطفال در افغانستان می‌گوید که گرچه ویروس کرونا در میان اطفال شیوع کم‌تری داشته است، اما پیامدهای این بحران بر وضعیت حقوق‌بشری اطفال و مصئونیت آنان در برابر خشونت‌ها تأثیرات جدی بر جای گذاشته است. در گزارش این کمیسیون آمده است که از میان ۳۸۶۴۱ تنی که تا ۵ میزان ۱۳۹۹ در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، ۱۱۲۶ تن آن‌ها اطفال بوده است که بیشترشان بین ۱۳ الی ۱۹ سال استند.

براساس اطلاعات این کمیسیون، از میان ۱۱۲۶ طفلی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند ۶ تن‌شان (۱ دختر و ۵ پسر) فوت کرده‌اند.

به کانال تلگرام هفته‌نامه پیرامون بپیوندید.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، با استناد به آمار و ارقامِ نهادِ «محافظت از اطفال» (Save the Children) گفته است که با شیوع ویروس کرونا، «تعداد اطفال مبتلا به سوء تغذیه افزایش یافته و عملاً ۲.۹ میلیون طفل زیر پنج سال با سوءتغذیه حاد مواجه می‌باشد». در دروان قرنطین، همچنین نزدیک به ۱۰ میلیون طفل از رفتن به مکتب بازماندند و به آموزش و پرورش دست نداشتند. این کمیسیون گفته است که «برنامه‌های آنلاین وزارت معارف نیز مؤثریت چندانی نداشته و به دلایلی مثل فقر خانواده‌ها، نبود انترنت در منطقه و نبود برق مورد نیاز دستگاه‌های تلفن و کمپیوتر، تعداد زیادی از متعلمان نتوانسته‌اند از این برنامه استفاده کنند».

تحقیقات کمیسیون حقوق بشر نشان داده است که از میان ۱۰۲ باب مکتب دولتی و خصوصی، تنها ۵.۶ درصدشان خدمات آموزشی آنلاین داشته‌اند، و ۹۴.۴ درصد نتوانسته‌اند این خدمات را ارائه کنند. با این‌حال، یافته‌های کمیسیون نشان داده‌اند که تمامی این مکاتب، پس از ختم دوره قرنطین، برنامه‌های درسی‌شان را از ابتدای کتاب‌های درسی آغاز کرده‌اند.

فیسبوک پیرامون را دنبال کنید.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که میزان خشونت‌ها علیه اطفال در دوره‌ی قرنطین (شش ماه اول سال ۱۳۹۹)، نسبت به شش ماه اول سال گذشته ۱۳.۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد. اما کمیسیون گفته است که «این کاهش ممکن به‌دلیل محدودیت رفت‌وآمد در دورەی قرنطینه باشد که در نتیجه‌ی آن، قربانیان فرصت مراجعه به نهادهای عدلی و قضایی و ثبت قضیه را نداشته‌اند در حالی‌که اصل آمار خشونت علیه اطفال ممکن به‌مراتب بیشتر بوده باشد».

کمسیون مستقل حقوق بشر با استناد به آمار ارائه‌شده از سوی «ریاست سکرتریت اطفال وزارت کار و امور اجتماعی» گفته است که تعداد اطفال کار پیش از شیوع ویروس کرونا ۲.۱ میلیون نفر بود، اما با گسترش ویروس کرونا این تعداد افزایش قابل ملاحظه داشته و به ۲.۵ میلیون طفل می‌رسد.

یافته‌های تحقیق کمیسیون حقوق بشر هم‌چنان نشان می‌دهد که پیش از شیوع ویروس کرونا ۹۷۹۴ طفل در پرورشگاه‌های کشور به‌سر می‌بردند. با شیوع ویروس کرونا، ۸۱۳۳ تن آن‌ها به «رخصتی اجباری» رفته‌اند و «به اقارب یا نزدیکان‌شان تسلیم داده شده‌اند». ۱۶۶۱ طفل دیگر در پرورشگاه‌ها قرنطین شده‌اند.

پیرامون را در تویتر دنبال کنید.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، نتیجه گرفته است که «دولت افغانستان تا کنون هیچ برنامه‌ی خاصی را برای حمایت اطفال در برابر ویروس کرونا، به‌استثنای قرنطینه، نداشته و در زمینه‌ی آگاهی‌دهی از خطرات و راه‌های جلوگیری از ابتلا به این ویروس نیز مشکلاتی وجود داشته است».

کمیسیون حقوق بشر پیشنهاد کرده است که دولت افغانستان در کنار ایجاد ظرفیت‌های ظرفیت‌های صحی برای رسیدگی به مشکلات روحی و روانی اطفال در شفاخانه‌ها، «زمینه‌های جبران عقب‌مانی اطفال از آموزش را نیز با برنامه‌ریزی دقیق جبران کند».

این کمیسیون همچنان پیشنهاد کرده است که دولت افغانستان در جهت افزایش مراکز تشخیص و تثبیت بیماری کرونا در سراسر کشور تلاش کند و «ظرفیت‌های حمایت از اطفال و مادران مشکوک و مبتلا به این بیماری را به‌خصوص در جریان بحران همه‌گیری توسعه بخشد».

کانال یوتیوب پیرامون را سبکسرایب کنید.

ایجاد ضمانت‌های مورد نیاز برای دسترسی همگانی به نهادهای مسؤول جهت ثبت شکایات و دادخواهی برای اطفالی که در شرایط بحرانی مورد خشونت قرار می‌گیرند، بازبینی مکانیسم‌ها و طرزالعمل‌ها در این زمینه، قراردادن بودجه‌ی بیشتر برای نهادهای حامی اطفال در شرایط بحرانی و تلاش برای افزایش آگاهی اطفال از خطرات بیماری‌های واگیردار، مثل ویروس کرونا، از پینشهادهای دیگر این کمیسیون به دولت افغانستان است.

***

چاپ کنید
ایمیل کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

مدیر مسوول: رقیه صادقی

سردبیر: علی جلالی تمرانی

مسوول وب‌سایت: علی محبی

ویراستار: محمد محمدی

صفحه‌آرا: سیف‌الله فیروزی

© تمام حقوق مطالب این وب سایت برای هفته‌نامه پیرامون محفوظ می باشد.