به بهانه‌ی یک‌سالگی ویروس کرونا

سال گذشته، در همین مواقع سال قرار داشتیم که شماری از باشندگان ایالت هوبئی، شهر ووهان، در چین به بیماری ناشناخته‌ای مبتلا شدند و دواها و واکسین‌ها برای تداوی این بیماری تازه شیوع‌کرده ناکام ماندند. داکترهای چینی در روزهای نخست گفتند که این ویروس تازه‌انتشاریافته ساری نیست و از یک شخص به شخص دیگری سرایت نمی‌کند.

اما با گذشت چندین روز شمار مبتلایان این مرض افزایش یافت. داکتران و پژوهش‌گران با تحقیق بیشتر دریافتند که این ویروس از نژاد کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ یا سارس است که ساری می‌باشد. از جمله علایم و نشانه‌های این بیماری تب شدید، سرفه، ریزش و مشکلات تنفسی است و در صورت مبتلاشدن شخص به این بیماری علائم آن بین ۲ الی ۱۴ روز آشکار می‌گردد. در صورت رعایت‌نکردن دستورات صحی و یا هم داشتن مشکلات تنفسی قبل از مبتلاشدن به بیماری می‌تواند کشنده باشد. طبق گفته‌های داکتران فرد مبتلا به کرونا می‌تواند این بیماری را به‌صورت زنجیره‌یی تا به چهار نفر انتقال دهد.

کانال یوتیوب پیرامون را سبکسرایب کنید.

به همین دلیل شهر ووهان و بعضی شهرهای دیگر چین قرنطین شدند، تمامی مرکزهای تجارتی و آموزشی را بستند، پروازها را به تعلیق درآوردند و با گذشت هر روز شمار افراد مبتلا به بیماری کوید-۱۹ یا کرونا افزایش‌ یافت و در چین وضعیت اضطراری اعلام شد و جشن‌های سال نو نیز لغو گردید.

ویروس کرونا بسیار سریع در بسیاری از نقاط جهان گسترش پیدا کرد و در کشورهای تایلند، کوریای‌ جنوبی، جاپان، تایوان، ایالات‌ متحده، سنگاپور، ویتنام، فیلیپین، فرانسه، نیپال، اسپانیا، امارات‌ متحده عربی، ایتالیا، سویدن، بریتانیا، سریلانکا، فنلند، روسیه، آلمان، هند و کانادا نیز‌ افرادی را مبتلا کرد.

پژوهش‌گران دریافتند که منبع شیوع‌ این بیماری همه‌گیر خفاش‌ها است. باشندگان شهر ووهان با خوردن گوشت آن به این بیماری گرفتار شده‌اند. این ویروس بسیار سریع در بسیاری نقاط جهان گسترش یافت. اقتصاد، تجارت، صنعت، آموزش‌و‌پرورش و تمامی کسب‌و‌کارها را تحت تأثیر قرار داد، اقتصاد جهان را به‌گونه‌ی جدی متضرر ساخت، افراد زیادی را بیکار کرد، شمار زیاد عزیزان‌شان را از دست دادند، سازمان جهانی صحت در سراسر جهان وضعیت اضطراری اعلام کرد. پروازها به تعلیق درآمدند، مکتب‌ها، دانشگاه‌ها، تالارهای عروسی، قهوه‌خانه‌ها و سایر جاهایی که امکان تجمع افراد بود، همه بسته شدند و شهرها به قرنطین رفتند.

پیرامون را در تویتر دنبال کنید.

براساس آخرین گزارش‌ها، نزدیک به ۶۵ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند. از این میان ۱.۵ میلیون نفر جان باخته‌اند و ۴۱.۵ نفر نیز از این بیماری بهبود یافته‌اند. آمریکا با ۱۱ میلیون و ۷۸۳ هزار نفر مبتلا به کرونا در صدر جدول کشورهای آلوده‌ی جهان قرار دارد. پس از آن هند، برزیل، فرانسه، روسیه، اسپانیا، انگلیس، آرژانتین، ایتالیا، و کلمبیا قرار دارند. افغانستان در این جدول در رده‌ی ۴۷‌ام قرار دارد.

متأسفانه در این میان بیشتر از همه اقتصاد کشور عزیز ما افغانستان دچار ضربه‌ی شدید شد، شهرهای بزرگ قرنطین شد، بیرون‌شدن از خانه و گشت‌وگذارهای غیر ضروری در شهر مگر در صورت داشتن کار ضروری منع قرار داده شد.

شاید هر کدام ما خانواده‌های زیادی را بشناسیم که در زمان قرنطین شدیداً با بحران اقتصادی دست‌و‌پنجه نرم می‌کردند. بنابراین حکومت تصمیم گرفت برای خانواده‌های بی‌بضاعت نان خشک تهیه کند، گویا این کار هم موثر واقع نشد، چون پول‌های زیادی زیر نام توزیع نان به نیازمندان حیف‌و‌میل شدند و یا هم نان خشک را افرادی که دست بالا در حوزه‌های مریوطه‌ داشتند به خود و اقارب خود گرفتند و به آن‌هایی که نیازمند اصلی بودند چیزی نرسید.

فیسبوک پیرامون را دنبال کنید.

پس از گذشت چندین ماه شمار مبتلاهای بیماری کرونا یا کوید- ۱۹ رو به کاهش گذاشت. این امر باعث شد شهرهای کشور از قرنطین خارج گردد و شهروندان کشور به شرط رعایت‌نمودن رهنمایی‌های صحی به زندگی عادی خود برگشتند. حدودِ سه ماه، شمار مبتلاهای ویروس کرونا در کشور اندک بود و با آمدن فصل سرما موج دوم آن دوباره در بین شهروندان کشور و خصوصاً شهرهای بزرگ شیوع پیدا کرده و همه‌روزه افراد زیادی را مبتلا کرده و تعدادی هم جان‌های‌شان را از دست می‌دهند.

وزارت صحت عامه کشور چندی پیش اعلام کرد که با سردشدن هوا، موج دوم ویروس کرونا آغاز شده و تمامی هوتل‌های عروسی تا آخر ماه قوس اجازه فعالیت ندارند و باید بسته بمانند. همچنان وزارت صحت گفته است که پس از این آزمایش کرونا برای ورود به افغانستان اجباری است. این گفته‌ها را وزیر صحت عامه در حالی ابراز کرده است که از شروع شیوع ویروس کرونا تا کنون آزمایش کرونا برای ورود به کشور اجباری نبوده و ممکن شمار زیادی مبتلاهای ویروس کرونا این ویروس را با خود به کشور منتقل کرده باشند. اما وزارت صحت درست یکسال پس از شیوع ویروس کرونا این موضوع را درک کرده است.

به کانال تلگرام هفته‌نامه پیرامون بپیوندید.

خواستم از مسئولان در وزارت صحت بپرسم که چرا قبلاً این کار را نکرده‌اند؟ از کجا معلوم مسافرهایی که تا حال به افغانستان آمدند‌ کرونا نداشتند؟ ولی با چندین بار تماس‌گرفتن موفق به این کار نشدم. در تازه‌ترین اقدام، وزارت معارف و تحصیلات عالی برای جلوگیری از شیوع موج دوم کرونا، مکتب‌ها و دانشگاه‌ها را برای سه ماه رخصت کردند.

***

چاپ کنید
ایمیل کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

مدیر مسوول: رقیه صادقی

سردبیر: علی جلالی تمرانی

مسوول وب‌سایت: علی محبی

ویراستار: محمد محمدی

صفحه‌آرا: سیف‌الله فیروزی

© تمام حقوق مطالب این وب سایت برای هفته‌نامه پیرامون محفوظ می باشد.